Jak vybírat barvy
Barvy hrají v interiéru důležitou roli, působí na psychickou i fyzickou kondici, ovlivňují náladu.
K vlivu barev dochází buď jejich fyziologickým působením (např. optickým rozšířením či zúžením místnosti) nebo bezprostředním vlivem impulsů, které vycházejí z jednotlivých barevných odstínů. Nejimpulsnější je oranžová, následuje žlutá, červená, zelená, purpurová. Nejméně impulsivní je modrá, zelenomodrá a fialová (studené a pasivní barvy). Impulsivně bohaté barvy jsou vhodné pro malé plochy v prostoru, chudé barvy pak pro velké plochy.
Obecně platí, že jasné veselé barvy použijeme do místností, kde žijeme aktivně (dětský pokoj, kuchyň, i koupelna), tlumené barvy (ložnice), pastelové světlejší barvy (pracovna, studentský pokoj, obývací pokoj)
Tmavé prostory jako např. chodby můžeme rozsvětlit použitím jasných světlých tónů.
Podle barevného vzorníku - kruhu, jehož autorem je proslulý básník J.W.Goethe, máme dány tři základní barvy žlutou, červenou (purpurovou) a modrou, jejich mícháním vznikají další barevné tóny, které se dělí na harmonické a kontrastní. Barvy, které spolu sousedí jsou harmonické, protilehlé pak doplňkové. Dále se dělí na teplé - barvy jara a podzimu a studené - barvy léta a zimy.
- Světlé teplé barvy - prostor proteplují,rozšiřují, místnost působí větší a vzdušnější, strop se zdá vyšší
- Tmavé teplé barvy - působí důstojně, ze stran prostor uzavírají
- Světlé studené barvy - shora prostor zesvětlují, uvolňují
- Tmavé studené barvy - shora prostor stlačují - snižují strop, po stranách zmenšují
- Bílá barva je neutrální, vyvolává dojem naprosté čistoty a pořádku, vnáší řád, odděluje ostatní barevné skupiny od sebe neutrální plochou. Použití na stěnách i stropu vyvolává pocit plochosti, místnost se snižuje, u nízkých stropů vzniká až krabicový efekt. V hlavním obytném prostoru je třeba ji oživit výraznými barevnými akcenty, ať už nábytkem, textiliemi nebo obrazy. Dobře se hodí do šaten, komor apod.
- Žlutá, oranžová - rozjasňují, navozují pocit slunečního svitu. Vyvolávají dobrou náladu, zlepšují pracovní výkon, dodávají chuť k jídlu. Obě se navzájem dobře doplňují.
- Zelená - jemné světlé odstíny (hrášková, barva celeného jablka) osvěžují, uvolňují, podporují duševní činnost. Tlumenější tóny uklidňují. Extravaganci jí dodá kombinace s modrou.
- Modrá - uklidňuje, dodává místnostem harmonii i eleganci. Oživí ji doplnění oranžovou, červenou nebo růžovou.
- Červená - působí kladně na fyzickou aktivitu, zvyšuje tlak i krevní oběh. Může působit až dráždivě. Zklidní ji tlumené tóny, nevšední kombinaci vytvoří s bílou.
- Fialová - vyvolává dojem luxusu a neotřelé elegance. Doplní ji žlutá, modrá, hodí se k vyniknutí zlatých i stříbrných doplňků.
- Skořicová, terakotová - působí lehce povzbudivě a zároveň zklidňují podrážděnou mysl. Dovávají místnosti pocit bezpečí. Rozjasní se doplňky v bílé, sluší jim kombinace s barvami z jarní a podzimní palety.
Světlo a barvy
Důležitým vodítkem při výběru barev je denní a umělé světlo. Kde je málo toho prvního, patří výběr světlým jasnějším tónům.
Světlo klasické žárovky barví odstíny do žluta, zářivka dodává chladný nádech, halogen a bílá zářivka zkreslují odstíny minimálně.
Pro lepší představu jak interier bude působit při použití různých barev jsme pro Vás připravili naši pomůcku, vyberte si zda dáváte přednost světlému či barevnému stropu.

světlý strop
barevný strop