Jak vybírat barvy

Barvy hrají v interiéru důležitou roli, působí na psychickou i fyzickou kondici, ovlivňují náladu.
K vlivu barev dochází buď jejich fyziologickým působením (např. optickým rozšířením či zúžením místnosti) nebo bezprostředním vlivem impulsů, které vycházejí z jednotlivých barevných odstínů. Nejimpulsnější je oranžová, následuje žlutá, červená, zelená, purpurová. Nejméně impulsivní je modrá, zelenomodrá a fialová (studené a pasivní barvy). Impulsivně bohaté barvy jsou vhodné pro malé plochy v prostoru, chudé barvy pak pro velké plochy.

Obecně platí, že jasné veselé barvy použijeme do místností, kde žijeme aktivně (dětský pokoj, kuchyň, i koupelna), tlumené barvy (ložnice), pastelové světlejší barvy (pracovna, studentský pokoj, obývací pokoj)
Tmavé prostory jako např. chodby můžeme rozsvětlit použitím jasných světlých tónů.

Podle barevného vzorníku - kruhu, jehož autorem je proslulý básník J.W.Goethe, máme dány tři základní barvy žlutou, červenou (purpurovou) a modrou, jejich mícháním vznikají další barevné tóny, které se dělí na harmonické a kontrastní. Barvy, které spolu sousedí jsou harmonické, protilehlé pak doplňkové. Dále se dělí na teplé - barvy jara a podzimu a studené - barvy léta a zimy.

Světlo a barvy

Důležitým vodítkem při výběru barev je denní a umělé světlo. Kde je málo toho prvního, patří výběr světlým jasnějším tónům.

Světlo klasické žárovky barví odstíny do žluta, zářivka dodává chladný nádech, halogen a bílá zářivka zkreslují odstíny minimálně.

Pro lepší představu jak interier bude působit při použití různých barev jsme pro Vás připravili naši pomůcku, vyberte si zda dáváte přednost světlému či barevnému stropu.

SVĚTLÝ STROP      BAREVNÝ STROP
světlý strop                                          barevný strop